
de Volkskrant
4 oktober 2014 zaterdag
Section: Sir Edmund; Blz. 8
 RONALD VELDHUIZEN
Wat werd onlangs beweerd? Twee uur tv-kijken maakt kinderen dik. Wat zegt de zoutkorrelcheck? De weg naar overgewichtpaniek is geplaveid met goede bedoelingen. 
Ouders worden niet vaak genoeg om de oren geslagen met waarschuwingen voor te dikke kinderen. Vandaar dat het VUmc vorige week een nieuwe uitvaardigde. 'Dagelijks twee uur tv-kijken maakt jonge kinderen dikker', kopte het persbericht van het nieuwe onderzoek. 'Haal je kinderen op tijd achter de tv vandaan', voegde hoofdonderzoeker en hoogleraar sociale geneeskunde Mai Chin A Paw eraan toe op . 

Zo figureert de televisie opnieuw als een duivelswerk waartegen kinderen moeten worden beschermd. Na twee uur zijn uw kinderen niet alleen gaar tussen de oren, maar blijkbaar ook gegroeid in buikomtrek. Is de tv inderdaad zo'n erge kinderdikmaker? 

Eerst even zien hoe die Amsterdamse onderzoekers te werk gingen. Ze vroegen bijna tweeduizend ouders om van hun 5- en 6-jarige kinderen het zit- en eetgedrag op te geven. Daarna nodigden ze de gezinnetjes uit voor een gezondheidscheck, waarbij ze van de kinderen zaken noteerden zoals fitheid - denk aan de bloeddruk - maar ook gewicht, lengte en buikomtrek. 

Verrassend genoeg bleek tv-kijken voor al deze onheilspellende metingen niets uit te maken. Of kinderen nou veel of weinig tv keken, ze hadden ongeveer dezelfde buikomtrek, waren ongeveer even zwaar gezien hun lengte en hadden geen opmerkelijke voortekenen van gezondheidsproblemen in hun bloed. 

Wat bewoog de onderzoekers dan om toch alarm te slaan? Het volgende: wanneer ze de kinderen indeelden in twee groepen, van respectievelijk minder en meer dan twee uur tv-kijkerij per dag, scoorde één overgewichtsfactor toch raak. De buikomtrek bleek bij de veelkijkers 4 millimeter groter, op een gemiddelde buikomtrek van iets meer dan 50 centimeter. Geen onthutsende uitkomst, al is het maar omdat de andere obesitaskenmerken niet tussen de twee groepen verschilden. 

Een loze waarschuwing dus? We zullen niet zeggen dat tv-kijken gezond is. Het is geen geheim dat veel stilzitten - en dus trouwens ook een brave bezigheid als boeken lezen - overgewicht in de kaart speelt, dus het kan geen kwaad om erop te letten. Minder fraai is vooral het uitmelken van onderzoeksgegevens totdat er een kant-en-klaar gezondheidsadvies uit rolt. 
